Mide Botoksu Nedir?

Sürekli faaliyet halinde olan midemiz çalışma kapasitesini azaltan Botoks mide içine giren katı besinlerin normalden daha uzun süre mide de kalmasını sağladığı için daha az yemek ile tokluk hissi sağlar. Daha az yemek ve erken tokluk hissi sayesinde kişi gereksiz yere daha az kalori alacağı için kilo vermeye başlar.

Sıkça sorulan Sorular

Botoks Nedir?

“Botilismus toksini” olarak bilinen Botoks “Clostridium botilinum” adlı bakterilerden elde edilen bir tür zehirdir. Günümüz de Botoks; birçok hastalığın tıbbi tedavisinde kullanıldığı gibi kozmetik amaçlar içinde yaygın şekilde uygulanmaktadır.

Botoks’un temel özelliği uygulandığı kas kümesindeki sinir iletisini bloke etmek ve kasın kasılmasını engellemektir. Örneğin alın ve göz çevresindeki kırışıklıkların asıl nedeni aslında cilt değil yüz kaslarıdır. Bu bölgelere yapılan kas içi Botoks uygulamalarından sonra kaslar hareket edemez ve kırışıklıklar kaybolur. Etkili bir Botoks uygulamasından sonra kişi artık istese de alnını kırıştırıp, kaşlarını çatamadığı için donuk bir yüz ifadesine bürünür.

Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu demek midemizin hareketini sağlayan kaslarına Botoks uygulamaktır. Midemiz ister aç ister tok olalım sürekli kasılıp gevşeyen torba şeklindeki bir yapıdır. Bu özellik sayesinde midemizin içine giren yiyecekler midenin kasılma ve gevşeme hareketleri ile bir bulamaç haline getirilerek ince bağırsağa aktarılır ve içindeki karbonhidratlar, proteinler, yağlar ve vitaminler emilerek kanımıza karışır.

Sürekli faaliyet halinde olan midemiz çalışma kapasitesini azaltan Botoks mide içine giren katı besinlerin normalden daha uzun süre mide de kalmasını sağladığı için daha az yemek ile tokluk hissi sağlar. Daha az yemek ve erken tokluk hissi sayesinde kişi gereksiz yere daha az kalori alacağı için kilo vermeye başlar.

Mide Botoksu Nasıl Uygulanır ?

Mide Botoksu en az 8 saatlik bir açlık sonrası mide içine girilen ucunda ışıklı bir kamera yardımı ile gerçekleştirilir. Botoks maddesi ışıklı kameranın içinden geçebilecek kadar ince bir iğne sayesinde midenin içinde belirli alanların içine enjekte edilir. İşlem esnasında hasta anestezi uzmanlarınca uyutulduğu hiçbir ağrı hissetmez ve bir saat sonrada evine gidebilir.

Mide Botoksu Ne oranda Kilo Kaybı Sağlar?

4-5 aylık bir etkinliği olan Mide Botoksu ortalama olarak kişinin toplam ağırlığının %10-15’ i kadar bir kilo kaybı sağlayabilir. Mide Botoksu uygulamasından sonra kilo verme oranları ve verilen kiloların geri alınmaması kişinin beslenme ve hayat tarzı değişikliği yapıp yapmaması ile doğru orantılıdır. Kişinin kilo almasına neden olan hatalarından ders çıkarmadan bir mucize gibi Mide Botoks’una sarılması istisnasız hep hayal kırıklığı yaratır. Mide Botoksu kilo vermek için birincil yöntem değil yardımcı bir yöntemdir.

Mide Botoksu’ndan Sonra Beslenme?

Mide Botoksu uygulamasından sonra ilk iki haftalık özel bir beslenme sürecinden sonra normal beslenme tarzına geçebilir. Erken tokluk hissetmek için katı gıdalarla beslenmek kilo verebilmenin en önemli püf noktasıdır. Çorba ve benzeri kalorili sıvı yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi önerilir. Hazır atıştırmalıklar, cips, gofret, kek, bisküvi, kurabiye, şekerlemeler, tatlılar, çikolatalar kısacası boş kalorilerle dolu besin olmayan yiyeceklerden uzaklaşmak kilo vermenizi kolaylaştırdığı gibi sağlığınızı da koruyacaktır.

Doç.Dr.Feyzullah Ersöz’e Sorun !