Ayarlanabilir Gastrik Band (Kelepçe):

Türkiye de mazisi hiçte iyi olmayan bu ameliyatın ismi “Kelepçe” olarak bilinir. Bu yöntemde midenin yemek borusundan sonra ki kısmına ayarlanabilir bir silikon band takılır ve kişinin yeme kapasitesi 30-40cc civarına kadar azaltılır. Bir halka gibi daraltılan yeni mide yenilen gıda miktarını kısıtladığı için kişiyi zayıflatır.Yöntemin konforsuz oluşu, yabacı bir cisim olan bandın kayması, mide içine girmesi dolayısı ile günümüzde artık pek tercih edilen bir yöntem değildir.

 

Mide Katlama Ameliyatı
Dikişler yardımı ile midenin kesilip çıkarılmadan kendi içine doru sokulmasıdır. Tıpkı çok geniş bir göleği yanlardan daraltmak gibi. Hacmi azalan midenin yemek kapasitesi azalır ve kilo kaybı başlar.

İlk uygulanmaya başladığında çok umut vaat eden bu yöntemin zamanla çok fazla geri kilo alımına yol açması nedeniyle artık daha seyrek uygulanmaktadır.

 
Bilipankreatik Diversiyon Ameliyatı

İlk kez Dr. Scopinaro tarfından 1979 yılında uygulanmıştır. Midenin büyük kısmının korunduğu yiyeceğin oniki parmak kısmına geçişinin kapatıldığı ve ince bağırsakların önemli bir kısmını emilim dışı bırakıldığı bir cerrahi yöntemdir. Ciddi oranda ishal, beslenme, vitamin ve mineral eksikliğine neden olan bu yöntem günümüzde çok az uygulanmaktadır.

Duodenal Switch Ameliyatı:

Bu ameliyat yöntemi aslında Bilipankreatik Diversiyon Ameliyatı’nın bir versiyonudur. Bu yöntemde mide Tüp mide yapar gibi uzunlamasına küçültülür ve mide çıkışı (pilor halkası) ve onikiparmak bağırsağının ilk 2cm lik kısmı korunur. Emilim oranı Bilipankreatik Diversiyon Ameliyatına göre daha az olmakla beraber bu ameliyat yöntemi de ciddi ishallere, beslenme bozukluğuna, vitamin ve minarel eksikliğine yol açabilir.

Mini Gastrik Bypass

Gastrik Bypass ameliyatını kolaylaştırmak için geliştirilen bir yöntemdir. Ciddi oranda safra reflüsü ve anastomoz ülserlerine yol açma riski olduğu için çok tercih edilmeyen bir yöntemdir.

Doç.Dr.Feyzullah Ersöz’e Sorun !